BASF Bluesign System ile Daha Güvenli

Dünyanın önde gelen kimyasal şirketlerinden BASF, tekstil değer zincirinde gelişmiş çevre koruması ve tüketici güvenliğine yönelik olarak bluesign® sisteminin oldukça sıkı gerekliliklerini kabul etti. bluesign technologies ag tarafından geliştirilen bluesign® sistemi, kaynak verimliliği, hava emisyonu, iş sağlığı ve güvenliği, su emisyonu ve tüketici güvenliği olmak üzere tekstil işlemenin beş temel alanında uygulanan bağımsız bir sıkı standarttır.

BASF Tekstil Kimyasalları Küresel İş Yönetimi Başkan Yardımcısı Lütfü Okman, “bluesign technologies ile gerçekleştirdiğimiz bu işbirliği, çevre ve güvenlikte yüksek standartlar aracılığıyla “GELECEĞİ Tekstillere Taşıma” taahhüdümüz ile uyuşmaktadır,” dedi.

bluesign technologies ag CEO’su Peter Waeber ise konuyla ilgili olarak, “BASF, yıllardan beri geniş tekstil kimyasalları yelpazesinden kritik maddeleri tutarlı bir şekilde uzaklaştırmada sağladığı başarıyla tekstil endüstrisinin tamamı için bir öncü ve rol modeli olmuştur. Bu hareket tarzı bluesign® sisteminin yaklaşımıyla tamamen bağdaşmaktadır ve bluesign technologies ag sorumlu şekilde hareket eden bir tekstil endüstrisini daha da güçlendirmek için ilham verici bir işbirliğine can atmaktadır,” dedi.

BASF’nin tekstil kimyasalları ürün portföyü, Oeko-Tex 100 Standardı ve başlıca parekende markalarının sıkı küresel düzenlemelere dayanan Yasaklı Maddeler Listesi gibi sıkı tüketici güvenliği gereksinimleri ile tamamen uyumluluk göstermektedir. Buna ilave olarak, BASF maddeler noktasında birkaç gönüllü kısıtlamayı da kapsama dahil ederek bunu bir adım ileri taşımıştır. BASF, bluesign® sisteminin uygulanmaya konmasıyla, tekstil fabrikalarına, marka sahiplerine ve tekstil değer zincirinin diğer üyelerine ilave bir güvence sağlayacaktır.

BASF Tekstil Kimyasalları, tüm tekstil değer zincirine ön terbiye, boyama, baskı, terbiye ve kaplamayı içeren çözümler sunarken, müşterilere önemli ölçüde daha düşük su tüketimi, daha kısa işlem süresi, emisyonlarda düşüş ve maliyet tasarrufundan kaynaklanan rekabet avantajları sağlamakta, aynı zamanda gönüllü olarak uyguladığı çevre ve tüketiciye yönelik sıkı güvenlik standartlarının devamlılığını sağlamaktadır.

Çevre koruması, sağlık ve güvenliğe yönelik olarak maksimum kaynak verimliliği etrafında tasarlanmış üretim süreçleri, üreticiler ve perakendeciler için günümüzün kalite kriterlerinin karşılandığı ve uygulanabilir yönetmeliklerle limitlere uyulduğu bir güvence sunmaktadır. Bu bağımsız bluesign® sistemi, tüm üretim zincirine uygulanabilmekte ve ham maddelerden son ürüne, kimyasal tedarikçisinden tüketiciye tüm aşamalarda yüksek bir kesinlik sağlamaktadır. Bu da dolayısıyla sanayi ve ticarette ölçülebilir ekonomik başarı ve aynı zamanda en üst düzeyde tüketici ve çevre korumasını sunma anlamına gelmektedir. Markalar, tekstil fabrikaları ve tekstil kimyasalları tedarikçilerinden oluşan bluesign® sistem ortakları bu ortak amacı paylaşmaktadırlar.