“Daha sürdürülebilir bir dünya”nın mimarları

Sustainnovation Dergisi, eğirme, dokuma ve terbiyeyi kaplayan tüm tekstil zincirinde, dünyanın önde gelen Avrupalı tekstil makine üreticilerinin sürdürülebilirliğe bakışları noktasında nabzını tutuyor

 

Bir tarafta dünyadaki artan nüfusa paralel olarak dünya kaynaklardaki azalma, öte yandan tüketicilerin yaşam şartlarında iyileştirme için en doğal ve sağlıklı tekstil ürünlerini arama çabası, birçok tekstil üreticisi firmayı daha sürdürülebilir üretimi aramaya mecbur kılmıştır. Bu vesile ile tekstil makine üreticileri de yükselen bu arayışa paralel olarak, sürdürülebilirliğin ekonomik, çevresel ve toplumsal boyutlarını her daim göz önünde bulundurarak en sürdürülebilir çözümlere ulaşmak için büyük bir çaba içine girmiştir. Biz de eğirme, dokuma ve terbiyeyi kaplayan tüm tekstil zincirinde, dünyanın önde gelen Avrupalı tekstil makine üreticilerinin nabzını tutarak, sürdürülebilirliği ve firmalarının sürdürülebilirliğe yönelik katkılarını sorduk. Başlangıçta tekstil endüstrisinin tam olarak örgütlenmediği pazarlarda, istenilen sonuçların hızlı bir şekilde elde edilmesinin sağlanmasında, tam çözüm ve teknoloji transferi sağlamak amacıyla yola çıkan firmaların odak noktası, pazarlar daha teşekküllü bir hale geldikçe, giderek zorlaşmakta olan çevre yasalarına rağmen, daha kaliteli kumaş üretimi yanında proses maliyetlerinde tasarruflara yönelmişler:

Andre Wissenberg, Oerlikon Textile GmbH & Co. KG, Pazarlama ve Kurumsal İlişkilerden Sorumlu Başkan Yardımcısı

Pazarı yönlendiren etmenler sürekli değişen bir trend içinde olduğundan, ekonomi, ergonomi, verimlilik ve çevre boyutlarını dikkate alarak, sürdürülebilirlik programımız e-save’i, 2004 yılında oluşturduk. Bu zaman aralığında tüm makinelerimizde bu felsefeye bağlı kalarak yenilikler yaptık ve daha da geliştirmek için sürekli bir çaba içindeyiz. Sonuç olarak, Oerlikon Textile, pazarlama kampanyası e-save’nin, müşterilerinin çok yenilikçi sürdürülebilir ürünlere yatırım yapmaları noktasında doğru çözüm olduğunu ve sürdürülebilirlik alanında sadece pazar lideri olmadığını, aynı zamanda fikir lideri olduğunu tüm tekstil endüstrisine kanıtlamıştır.

Herman Selker, Trützschler GmbH & Co. KG Textilmaschinenfabrik, Pazarlama Direktörü

Bizim aktif olduğumuz iplik hazırlık alanında, bu doğrultuda sadece ufak adımlar atabiliriz. Birinci adım olarak biz sürekli olarak müşterilerimizin maksimum ham madde kullanımını elde etmeleri için çalışıyoruz. Yani diğer bir deyişle makinelerimiz harman hallaç dairesinde ve taraklamada minimum elyaf kaybına yol açacak şekilde tasarlanmıştır. Buna ilave olarak müşterilerimize harman hallaç dairesinden ve tarak telefinden atık elyafları geri kazanabilecekleri bir teknolojiyi sunuyoruz. Bu müşteriye ilave bir kazanç sağlıyor, çünkü geri kazanılan bu elyaflar, örneğin hijyenik uygulamalar gibi bazı özel uygulamalar için, mükemmel birer ham maddeye dönüşüyor. İkinci adım olarak da makinelerimizi adım adım daha düşük enerji sarfiyatı yapmaya yönelik geliştiriyoruz. Örneğin, yeni tarak jenerasyonu, TC11 ile enerji tüketimi, önceki makineye kıyasla 1 kg pamuk başına yaklaşık %30 daha az oluyor.

Klaus A. Heinrichs, A. Monforts Textilmaschinen GmbH & Co. KG Pazarlamadan Sorumlu Başkan Yardımcısı

Monforts, Alman Makine Üreticileri ile birlikte Blue Competence Birliğinin bir üyesidir ve bununla birlikte, Monforts, ramözler, hot-flueler ve kurutucular gibi ısıl işlem makinelerinin, kumaşın kurutulması prosesinde çok fazla enerji sarf ettiğini her daim göz önünde bulundurarak uzun yıllardır çevre duyarlılığına bayraktarlık etmektedir. Piyasaya daha az enerji sarf eden bir kurutucu sunabilmek de sürdürülebilirliğe ve çevre duyarlılığına bir katkıdır ve ısı geri kazanım modüleri de bunun bir parçasıdır. Monforts terbiye alanında ısı geri kazanım modülünü tüm makinelerinde bir standart olarak sunan ilk üretici olmuştur. Otomatik temizleme sistemine sahip, Eco-Booster olarak adlandırdığımız yeni ısı geri kazanım modülümüz piyasa tarafında büyük memnuniyetle karşılandı. Bu modül müşteriler için çok daha fazla avantaj sağlıyor ve konvansiyonel sisteme kıyasla %30’a varan enerji tasarrufuna yol açıyor. Ben, çevre duyarlılığı ve sürdürülebilirlik konusunun artık sadece Almanya’da değil, dünya çapında kabul görmeye başladığını düşünüyorum. Artık sürdürebilirlik ve çevre duyarlılığı, konuyu çok hızlı özümseyen Türkiye’nin yanında, bu konunun halen ciddi bir sorun olmaya devam ettiği Hindistan, Pakistan ve Bangladeş gibi diğer yabancı pazarlarda da önem kazanmaya başladı.

Johann Phillip Dilo, Dilo Grubu, CEO

Sürdürülebilirlik ve enerji tasarrufu noktasında, örneğin, taraklar, çapraz sericiler vasıtasıyla ve tülbent sabitleme teknolojisi olarak kullanılan iğneleme ile birlikte ştapelli elyaf tülbent oluşturulması, aerodinamik bir şekilde ham madde kaynaklarının ziyan edilmediği ve kg ürün başına sadece çok az bir enerjiye ihtiyaç duyulan kendine özgü bir prosestir. Emme sistemleri iyi elyafları prosesin içine geri dönüştürdüğü veya kırpılmış materyalin yeniden açıldığı ve tekrardan geri dönüştürüldüğünden proses boyunca neredeyse hiç elyaf kaybı olmamaktadır. Teknolojinin tamamı oldukça enerji tasarruflu olan ve hiçbir suyun harcanmadığı elektromekanik fonksiyonlara dayanmaktadır. İğnelenmiş nonwovenlarda yeniden kazanılmış olan doğal elyaflardan üretilebilmektedir. Bunun yanında giysi kırpıntılarından elde edilen geri dönüştürülebilir elyaf malzemeleri, yatak, döşemelik kumaş uygulamalarında ve örneğin otomotiv sektöründe kullanılabilecek malzemelere dönüştürülebilmektedir.

Eduard Strebel, Jakob Müller AG, Pazarlama ve İletişim Müdürü

Sürdürülebilirlik söz konusu olduğunda, NH2 53’nin özellikle göz önünde bulundurulması gerekiyor. Müşterilerimize bu makinenin oldukça az bir enerji sarf ettiğini, muntazaman 1 KW’dan daha az, bir makine olduğunu gösterdik ve kanıtladık. Bunun yanında, etiket dokuma makinemiz MÜGRIP®MBJ6’nin de etiket başına enerji sarfiyatının %20 oranında düştüğünü,  öte yandan verimliliğinin de %20’nin üzerinde arttığını gösterdik. Bununla birlikte, piyasaya son derece düşük enerji sarfiyatıyla ve neredeyse hiç su çıkışı olmadan pigment boyama imkânı sağlayan terbiye hatlarını sunduk.

Fritz Legler, Stäubli Sargans AG, Pazarlama/Satış ve Satış Sonrası Hizmetler’den Sorumlu Başkan Yardımcısı

Stäubli bünyesi içinde sürdürülebilirliğin anlamının çeşitli boyutları vardır. Stäubli ekonomik, çevresel ve toplumsal boyutların bir dengede tutulmasını önerir. Bu itibarla, müşterilerimizin ihtiyaçlarına ve üretim gereksinimlerine en yüksek verimlilikte ve mümkün olan en düşük maliyetle en hızlı şekilde cevap verebilmek için finansal yeterliliğe sahip olmamız gerekir. Sürdürülebilirlik aynı zamanda müşterilerimize bulundukları pazarlarda mevcut Stäubli personeli konuşma imkânı sağlayarak müşteri ile yakınlık kurmak ve bu şekilde üretim birimlerimize üstü örtülü olmayan bilginin kesintisiz bir şekilde bize ulaştığından emin olmak demektir. Çevresel sürdürülebilirliğe gelince, Stäubli her türlü madde salınımında azalmayı veya enerji tasarrufunu garanti eden ürün çözümleri sunma noktasında bir sorumluluk üstlenmiştir. Stäubli aynı zamanda iş gücüyle sosyal sorumlulukta aktif bir rol üstlenmektedir. Bunun bir örneği olarak, bir kazadan veya ciddi bir rahatsızlıktan mağdur olan engelli yardımcı işçileri topluma yeniden kazandırmak için büyük çaba sarf ediyor olmamızı gösterebiliriz.

Stephan Kehry, Fong’s Europe GmbH, Satış ve Pazarlama Direktörü

Flote oranı bakımından dünya lideri olduğumuzu düşünüyorum. Başka hiçbir makine tedarikçisi airflow teknolojisinde bizim elde ettiğimiz flote oranına ulaşamadı. En gelişmiş teknolojilerimiz sayesinde, özellikle uzun-tüp sistemlerimizle daha düşük su, enerji ve buhar tüketimi elde etmeyi başardık. Sürdürülebilirlik açısından en önemli beyanatımız su ve enerji gibi değerli kaynaklarımızı korumaya olan taahhüdümüz olacaktır. Kontinü proseslerde de örneğin, ters akış sistemi gibi, suyu tekrar tekrar kullanabilecek sistemimiz vardır. Makinelerimiz oldukça etkileyici yıkama mekaniğine sahiptir, dolayısıyla sadece gerekli olan miktarda kaynağı kullandığımızı söyleyebiliriz.  Ekoloji ve kaynakların korunmasına yönelik tüm spektruma gerçek anlamıyla cevap verdiğimizi düşünüyorum.

Ralph Von Arx, RETECH Aktiengesellschaft, Sorumlu Müdür

Ürünlerimizde yağ sisi ile yağlama kullanımı yerine ömür boyu yağlama sağlayan rulmanlar kullanıyor olmamızın kanaatimizce çevre için çok önemli olduğunu düşünüyorum. Er ya da geç godeti yağ sisi ile yağlamayla çalıştırmada bazı zorluklarla karşılaşılacağından, Orta Avrupa’da günümüzde bu alana yönelik çalışmalarla artık daha sık karşılaşıyoruz. Buna binaen biz şimdiden bu adımı atmış olduk ve sonuç olarak ömür boyu yağlama sağlayan rulmanlar ile yüksek ısılarda da çok iyi performans elde edebiliyoruz. Bu bizim sürdürülebilirlik konusundaki odak noktalarımızdan biri. Bir diğer odak noktamız ise, ürünlerimizi daha az enerji sarfiyatıyla çalıştıracak bileşenler ile inşa ederek, kademeli olarak daha iyi sonuçlar elde etmektir. Dolayısıyla bu doğrultuda, daha yüksek bir verimliliğe sahip ve çalışırken daha az enerji kullanan bir motor geliştirdik. Bununla birlikte ısıtılmış godeti ısıtmak için kullanılan indüksiyon ısıtma sistemi ile ayrıca %20’ye ulaşan bir enerji tasarrufu sağlanabiliyor.

Joerg Schlageter, Osthoff-Senge GmbH und Co. KG, Sözcüsü ve Satış Direktörü

Bu gibi noktaların günümüzde giderek önem kazandığı ve gelecekte daha da önemli bir hale geleceği çok açıktır. Bunlar günümüzde sıklıkla rastladığımız güçlü satış argümanlarıdır. Eğer bu noktada büyük bir artınız varsa, eğer makineniz eski modelden daha fazla enerji tasarruf ediyorsa, böyle bir makineyi satmanın daha fazla enerji tüketen bir makineyi satmaktan daha kolay olacağı aşikârdır. Bizde bu çerçeve içerisinde, yeni bir makine geliştirdik ve bu makine çalışma genişliğine bağlı olarak %20-25 arası enerji tasarrufu sağlayabiliyor. Dolayısıyla bizde bu hususlar üzerinde çalışmaya devam ediyoruz ve müşterilerimiz bizden bunu beklediğinden ötürü bir şeyler yapmak gerektiğinin farkındayız. Sonuç olarak bir şeyler yapmak zorundasınız. Kimse bu konunun önemini göz ardı edemez. Bu noktanın ihmal edilmesi sizi yok edebilecek bir hata olur.