“e-save” programının sayısız faydası

Oerlikon Sentetik Elyaf Departmanında, müşteri ve çalışanları arasındaki iş birliğinin temel prensibi sürdürülebilirliğe dayanmaktadır. Oerlikon Barmag ve Oerlikon Neumag markaları ile şirket sentetikler için filament iplik üretim makineleri, tekstüre makineleri, BCF’ler, kesik elyaftan iplik üretim ve dokunmamış kumaş sistemleri alanında pazar lideridir. Bu röportajda Pazarlama, Kurumsal İlişkiler ve Halkla İlişkilerden sorumlu Başkan Yardımcısı André Wissenberg, Oerlikon Sentetik Elyaf Departmanınında geliştirilen gelecek odaklı ürünler ve uygulamalarının çok yönlü boyutlarını tanıtmaktadır.  

Bay Wissenberg, Oerlikon Sentetik Elyaf Departmanın kurumsal yapısı için sürdürülebilirlik konusu ne kadar önemlidir? 

Sürdürülebilirlik her zaman Oerlikon Sentetik Elyaf Departmanı için büyük önem taşımıştır. 2.500 çalışanımız tarafından geliştirilen yeni ürünler ve müşteri çözümlerinin yanı sıra üretim ve montaj yapmak, satış ve servisler her zaman kaynakları ve çalışanları koruma bilinciyle birlikte yapılmıştır. Bu nedenle diğer yeniliklerin yanı sıra 2004’te “e-save” programını geliştirdik. Ayrıca yıllar boyunca “Sağlık, Korunma ve Çevre” konusundaki girişimlerimizi arttırdık.”

Kendini sürdürülebilir bir şirket olarak tanımlayan kuruluşunuzdan çalışanlar neler kazandı? 

Sürdürülebilirlik üç alanla bağlantılıdır; ekonomi, çevre ve toplum. Biz müşterilerimiz ve tabi ki çalışanlarımız içinde bu üç alanda sürekli olarak gelişmeler yapmaktayız. Üretimde, örneğin son yıllarda tüm üretim hatlarına uygun olan Oerlikon Operasyonel Mükemmeliyet programını geliştirdik.  Remscheid’de yeni geliştirilen Tek-parça Akış Konsepti, yeni WINGS POY 1800 üretim hattına ve çapraz atma bobin üretimine  entegre edildi. Bu sadece üretim kapasitesini %15 arttırmamızı sağlamadı aynı zamanda çalışanlara daha ergonomik bir ortam oluşturdu. Ayrıca enerji tüketimini azaltmakta mümkün oldu. Daha sonra bu deneyimimizi Almanya, Çin, Hindistan ve ABD’deki sahalarımızda da uyguladık. Aynı zamanda güvenlik ve sağlık konularında da oldukça aktifiz. Çalışanlarımız yaşa uyumlu çalışma ortamı iyileştirmesinden yararlanabilir. Dinlenme odaları tekrar tasarlandı ve kantinde servis edilen yemek kalitesi artırıldı.”

Oerlikon Sentetik Elyaflar Departmanının araştırma ve geliştirmeye yönelik finansal kaynakları ve insan kaynakları nelerdir?   

Oerlikon Grubunun tamamı öncü teknoloji konumunu güçlendirmek için yeniliklere devamlı olarak yatırım yapmaktadır. Geçen yıllara göre 2014’de Araştırma ve Geliştirme’deki  artış %19,8 ve 121 milyon CHF’dir. Bu miktar toplam cironun % 4’dür. Somut olarak,  Ar-Ge çalışmaları 108 yeni patentle sonuçlanmıştır. Oerlikon Barmag ve Oerlikon Neumag markaları ile şirket sentetikler için filament iplik üretim makineleri, tekstüre makineleri, BCF’ler, kesik elyaftan iplik üretim ve tüm tekstil sektörüne çözümler sunan dokunmamış kumaş sistemleri konusunda pazar lideridir. Müşterilerimize her zaman son teknolojiyi sağlamaktayız. ARGE’ye harcanan yıllık 30 milyon CHF, 200’den fazla mühendis ve neredeyse 1.200 patent ile sentetik elyaf endüstrisindeki öncü yenilikçi pozisyonumuzu yıllardır geliştirerek devam ettirmekteyiz

Müşterileriniz sürdürülebilir teknolojiler ve her iki markanında kayda değer enerji korunumu için ödemeye hazır mı ?

Evet, çünkü bizim çözümlerimiz müşterilerin rekabet etme gücünü arttırmaktadır ve ilk bakışta maliyetleri daha düşük görünen diğer çözümlere göre yatırımlarından daha çabuk geri dönüş almalarını sağlamaktadır. Orta ve uzun dönemde, müşterilerimiz yarar sağlama ve kalite konusunda bizim teknolojimizle birlikte daha başarılı olmaktadır. “

“e-save” felsefesinin ve dört kolunun altında ne var? 

Oerlikon Sentetik Elyaflar Departmanı, ileriye dönük gelişmelerde ve yakın iş ilişkileri kurmada önemli yere sahip olan kurumsal anlayışa dayanmaktadır. Mükemmel performans, yenilikçi kapasite, bütünlük ve takım ruhu, günlük çalışmamızın şekillendirdiği değerlerdir. “e-save” felsefemizin sabit genişlemesi ile sabit değer artışını ve yüksek derecede yenilikçi çözümlerle sentetik elyaf endüstrisindeki gelişmeleri takip etmekteyiz. Endüstrimizde dünya çapında uzmanız. Bu sentetik elyaf üretim teknolojilerinin her alanında 90 yıldan fazladır edindiğimiz tecrübe sayesindedir.  Bugün, tüm yenilikler, “e-save” nin dört kolu olan “enerji, ekonomi, çevre ve ergonomi” ye bağlı olarak geliştirilmektedir. Bizim tarafımızdan geliştirilen ürünler ve teknolojiler,  müşterilerimizin pazardaki sürdürülebilirlik başarılarını korumayı sağlar.”

Tekstil üretimindeki enerji korunumunun kapsamı Oerlikon Sentetik Elyaf Departmanı’nın son teknoloji makineleri kullanılarak belirlenebilir mi? 

Sentetik elyaftan iplik üretimi için bulunan ürünler, sürdürülebilir ve ergonomik üretime önemli katkılarda bulunur. Size iki adet örnek verebilirim:  son WINGS (Bobin Sarıcıya Entegre EdilmişGodet Çözümü) bir ton POY üretimi başına düşen enerji tüketimini %40 azaltmaktadır ve 1990’larda üretilen makinelere kıyasla FDY (Tamamen Çekilmiş İplik) üretimindeki enerji kullanımını ise %55 azaltmaktadır. Bu nedenle son çözümlerimiz yüksek derecede enerji dostudur. Yeni teknolojilerimiz ayrıca bir diğer örnekte görüldüğü üzere verimliliği de arttırmaktadır: Son model WINGS FDY 32-uçlu iplik sarıcının bir önceki model ACW FDY 12-uçlu modele göre verimliliği 2,6 kat fazladır. Bu en fazla iplik ucu kullanımını ve üretimin optimizasyonunu sağlar. POY sarıcısındaki korunum potansiyeli de benzerdir.”

Oerlikon Sentetik Elyaf Departmanı, endüstriyel üretimin negatif etkilerini nasıl minimumda tutmayı sağlar? 

Endüstriyel üretim her zaman çevreyi etkileyecektir. Bu etkileri sürekli olarak minimumda tutarak yaşanabilecek bir gelecek oluşturma sorumluluğumuzu vurgulamaktayız., Remscheid, Neumünster ve Chemnitz’de yerleşik Almanya’daki tüm üretim sahalarımız DIN ISO 50000-1 sertifikalıdır. Bu demek oluyor ki bizim enerji tüketimini yılda %1,5 azaltan sıkı bir enerji yönetim programımız var. Santrifuj kullanarak işlenmiş metalden yağı geri dönüştürmek, yağları işlemek, atıkları geri dönüştürmek ve ısı dönüştürücü ile enerjiyi korumak bizim kaynaklarımızı sürdürülebilirlik konusunda nasıl yönettiğimize örneklerdir. Aynı şekilde bunları müşteri tarafına da uygulamaktayız: bunu kullanan tekstil ürünleri ve birleşenleri, makine ve sistem üreticisi, çevre ile ilişkili durumlar konusunda sorumluluk sahibidir. Son bilimsel ve teknik bulguları kullanarak negatif etkileri minimuma indirmeye yardım etmekteyiz. Diğer birçok şeyin yanında ürünlerimiz bunu üretim sırasında ham maddeleri olabildiğince en iyi seviyede kullanarak, emisyonu azaltarak, optimum seviyede enerji dengesi kurarak, gerekli alanı önemli ölçüde azaltarak yapmaktadır.  

Tekstil makineleri sektörü gelecekte Oerlikon Sentetik Elyaf Departmanından hangi yenilikleri beklemektedir? 

Bu yılın başlarında iki adet yeniliği pazara sürdük. Bunlardan biri yüksek verimlilik basınçlı hava kaynağı kullanımını %50’ye kadar azaltan RoTac³ döner karıştırma ünitesi ve diğeri WINGS POY ile birlikte Oerlikon Barmag ve üye kuruluşumuz BBE Engineeringile işbirliği içinde geliştirilen yeni VarioFil rPET. Ayrıca müşterilerimizin rekabet gücünü arttırmayı sağlayan müşteri çözümlerini sunmak için yeni teknolojiler ve servisler üzerinde çalışıyoruz.”

ITMA etkinliğinde yeni Oerlikon Barmag ve/veya Oerlikon Neumag tekstil makineleri ya da ekipmanları sunacak mısınız?

“ITMA Avrupa senesi birçok şirket endüstrinin öncü fuarında yapacağı tanıtımlara odaklanmaktadır. Bizimde yapacağımız gibi. Bu noktada, açıklayacağım şey şu ki Milano’da yeni filament iplik üretim çözümümüzü sunacağız.”

Tekstil makinelerinin market pazarı olan Çin’in yüksek teknolojili üretim endüstrisi geliştirme isteğiyle başa çıkma stratejiniz nedir? 

“Neredeyse teknolojinin her alanında oligopolistik olarak yapılanmış pazarlarda etkin bir şekilde çalışıyoruz ve örneğin filament iplik pazarında %50’nin üzerinde bir küresel pazar payına, BCF pazarında da % 80’ne yakın bir pazar payına sahibiz. Belirli Çinli rakiplerimizin gelişmelerini yakından takip ediyoruz. Devamlı patent sistemimiz ve rastladığımız ihlallerin uluslararası fikri mülkiyet departmanımız sayesinde titizlikle kovuşturulması uzmanlığımızı pekiştirmektedir. En önemli üretim prosesleri nispeten uzun süreler sabit kaldığından, rakibimiz, günümüzün yüksek teknoloji sahasına uygun ürünler sunan patentlerimiz altında değil tamamen yenilikçi çözümler üretmek zorundadır.”

Oerlikon Sentetik Elyaf Departmanının VDMA’nın “Blue Competence” sürdürülebilirlik girişimine katılmasını ne motive etmiştir?

“Endüstrimizde sürdürülebilirlik konusunda bir öncü olarak, “e-save” programımızı VDMA’nın 2011’de tanıttığı “Blue Competence” girişimi ile birleştirmek bizim için mantıklı olduğunu düşündük. Bu her iki taraf içinde sinerji doğuracaktır ve hep birlikte VDMA girişimini dünya genelinde pazarlayarakAlmanya’nın endüstriyel bir pazar olarak konumunu daha da güçlendirebiliriz.