ecodye: Schoeller ve Textilcolor’dan yeni devrimsel polyester boyama

Ecodye -tekstil üreticisi Schoeller ve yardımcıları ile Textilcolor’daki boya uzmanları arasındaki İsviçreli işbirliğinden kaynaklanan heyecan verici yeni bir iStock_000000584539Mediumgelişmedir. Ecodye, özellikle polyester boyama işlemlerinde kullanılan yeni bir yardımcı konsepttir. Teknoloji boyama sürecini hızlandırır ve maliyetleri düşürmeye katkıda bulunurken, aynı zamanda düşük bir kaynak talep seviyesiyle çevreyi korumaya yardımcı olur. Daha az zaman, daha az su, daha az enerji – yeni ecodye yardımcı konsepti, polyester iplikler ve parça ürünler için çevre dostu ve maliyet tasarrufu sağlayan boyama prosesleri sağlar. Isıtma fazını kısaltır, bu sayede proses süresini yüzde 30’u aşarak hızlandırır. Aynı zamanda, soğutma boya banyosunda temizlenebileceğinden, enerji tüketimini yüzde 20, su gereksinimini ise yüzde 25 oranında azaltmaktadır. Buna ek olarak, ecodye, polyester tekstildeki boyama seviyesini geliştirir. Nokta oluşumu ve boya aglomerasyonu neredeyse tamamen önlenmiş olur. Ecodye, iyi bir gölge dengesi sağlar ve partiden partiye gölgenin çoğalması gibi problemlerini önler, böylece çift boyama oranını düşürür ve boyama tesisinin kapasite kullanımını ve verimliliğini uzun vadede arttırır.

Başarılı bir lanse aşaması sonrasında, ecodye bir çok olumlu test sonuçları sağladı. Teknoloji, Avrupa, Güney ve Orta Amerika, Türkiye, Bangladeş ve Çin başta olmak üzere dış giyim, spor giyim ve teknik örme kumaşlar gibi kategoriler dahil olmak üzere polyester işleme müşterileri tarafından kullanılmaktadır.

Ecodye hakkında Schoeller Technologies AG’nin COO’su Hans Kohn, “Ecodye geleceğin yardımcılarındandır. Bu yardımcı, konseptin gelişmesinde değil aynı zamanda tekstil uygulamasında da büyük bir uzmanlık gerektirir. Bu gelişmiş ürünü Textilcolor ile başarılı bir ortaklıkla geliştirmeyi memnuniyetle karşılıyoruz,“ diyor. Yeni teknolojinin çevre dostu ve maliyet tasarrufu sağlayan bir boyama işlemi sağladığı ispatlanmıştır. Ecodye, bluesign® sertifikasına sahiptir ve tüm tekstil formları, makineler ve yüzeyler ile mevcut boya tarifleri için uygundur.

Ek bir yatırım veya dönüştürme gerektirmez. Her bir uygulama için potansiyel tasarruf, özel olarak geliştirilmiş bir hesaplama programı kullanılarak ayrı ayrı hesaplanabilir. İsviçre’de merkezi bulunan 1868 yılında kurulan Schoeller Textil AG, yenilikçi tekstiller ve tekstil teknolojilerinin sürdürülebilir kalkınması ve üretimi konusunda uzmanlaşmış yüksek performanslı tekstil üretiminde küresel bir liderdir.

Çözüm odaklı ürünlerin sistem tedarikçisi olarak Schoeller, müşterinin özel gereksinimlerini karşılar ve müşterilerine ve ortaklarına somut katma değer sağlar. Schoeller Technologies AG, Schoeller Textil AG’nin bir yan kuruluşudur ve 2000 yılında küresel bir lisanslama şirketi olarak kurulmuştur. Ana şirketi tarafından geliştirilen tekstil bitirme teknolojilerini pazarlamaktadır. Ürünler, üretim ortakları için patentler ve ticari markalar şeklinde mevcuttur.

 

Textilcol AG, tekstil yardımcı maddeleri, boyalar, pigmentler ve optik parlatıcıların geliştirilmesi, imalatı ve dağıtımı anlamına gelir. Yüksek düzeyde uzmanlık ve teknik yeterlilik ile şirket, tüm tekstil üretimi ve bitirme spektrumu boyunca müşterilerine yardım ve destek sağlamaya hazırdır.