Monforts sürdürülebilir yeniliğe bağlılığını güçlendiriyor

Bundan yaklaşık 131 yıl önce 1884 yılında Kronprinzenstrasse, Mönchengladbach’da, August Monforts’un tekstil kumaşları için şardonlama makinesi ile fitilini ateşlediği Monforts ruhu, bugün tekstil terbiye makineleri alanında kurumsal bir yetkinliğe dönüşmüş durumda. Bu şardonlama makineleri A. Monforts Textilmaschinen’in günümüzün son teknoloji ürünü tekstil terbiye makinelerine ilham kaynağı oldu. Bugün, Mönchengladbach çoktan Monforts inovasyonları için bir düşünce havuzu durumuna dönüşmüş̧ durumdayken, Monforts bugün üretimlerini, ramöz, kontinü boyama, sanforlama ve kaplama hatlarının üretildiği St. Stefan, Avusturya ve başlıca 340 sm’ye kadar çalışma genişliğine sahip ramözlerin üretildiği Zhongshan, Çin olmak üzere iki ayrı üretim tesisinde sürdürüyor. Geleceğin tekstil terbiyesindeki teknolojik zorluklara geldiğinde, Monforts için sadece ilişkin rekabet avantajlarını alt alta sıralamak yeterli değildir. Monforts için, daha ilerisi için düşünmek aynı zamanda tekstil terbiye makineleri pazarını gerek ekonomik, gerekse de ekolojik yönden köklü bir şekilde değiştirecek yenilikçi teknolojiler ve konseptler geliştirmek anlamına gelmektedir. Yeni, son derece verimli, kaynak koruyucu teknolojiler ve oldukça düşük enerji tüketimine sahip çok amaçlı ürün gamları ile tekstil terbiye makinalarının en yenilikçi üreticilerinden biri olarak Monforts’un bugünkü lider konumunun altını çizmek gerekiyor. Monforts bugün sadece geleneksel tekstil terbiyesine bağlılığını ortaya koymakla kalmayıp, yaklaşık 4 yıl önce kendisini teknik tekstil terbiyesine de adadı ve bağlılığını bu alanda da bir inovasyon lideri olmaya doğru sürekli bir şekilde artırmaya devam ediyor.

A. Monforts Textilmaschinen GmbH’nın Pazarlamadan Sorumlu Başkan Yardımcısı Klaus A. Heinrichs ve Teknik Tekstillerden Sorumlu İş Geliştirme Müdürü Jürgen Hanel ile Monforts Montex Allround, Monforts’un teknik tekstil terbiyesine yönelik başarılı çalışmaları, sürdürülebilir terbiyedeki trendler, Fong’s tarafından satın alınmalarının kurum kültürüne etkileri ve bocalayan pazarların Monforts’un faaliyetlerine etkisi üzerine kapsamlı bir röportaj gerçekleştirdik.

MONTEX ALLROUND BAŞARISINI KANITLADI

Henüz yakın zamanda pazara girmesine rağmen, Monforts Montex Allround modüler ve değiştirilebilir kaplama sistemi, teknik tekstil üreticileri arasında haklı bir şöhreti yakalamış durumda. Yakın zamanda Frankfurt’ta düzenlenen Techtextil’de de başarısını bir kez daha ispatladı.

Monforts Teknik Tekstiller Departmanı İş Geliştirme Müdürü Jürgen Hanel, “pazar yeni Monforts Allround yaklaşımımıza dört dörtlük bir yanıt verdi. Henüz ilk yılı içinde birkaç projeyi sonlandırmayı başardık ve yeni kurulumlarıyla ilk Allround makinelerinin teslimatını gerçekleştirebildik. Montex Allround’un kurulumundaki modülerlik ve esneklik bize firmamızı bu alanda rakiplerimizin önüne taşıyan yepyeni bir pazar yaklaşımı kazandırdı,” diyor. Monforts’un amacının tekstillerde inovasyon lideri olmak olduğunu hatırlatan Hanel, Allround sayesinde teknik tekstillerde de inovasyon lideri olacaklarının işaretini verdiğini belirtiyor. Pazarda standart diğer makinelerle mukayese kabul etmeyen Montex Allround’un avantajlarının sadece teknik tekstiller alanı ile sınırlı olmadığını da belirten Jürgen Hanel, “Denim, moda kaplamaları ve jersey benzeri esnek malzemeler için kaplama hatlarına yatırım yapmayı planlayan tekstil üreticileri, merkezleme cihazlarını ve kaplamaya yönelik kurulumlarını kolaylıkla değiştirerek, bir Monforts Allround makinesine yatırım yapmakla kesinlikle kazanç sağlayacaklardır,” diyor.

ITMA 2015’de MONFORTS

Monforts bir taraftan da 12-19 Kasım 2015 tarihleri arasında Milan, İtalya’da gerçekleştirilecek olan ve tekstil makinalarının olimpiyatları sayılan ITMA fuarına da tam gaz hazırlanıyor. ITMA’da 1000 metrekarenin üzerindeki stantlarında büyük bir gösteriye hazırlanan Monforts, çoğunlukla müşteri mülakatlarına dayanan kurum içi görüşmelerini çoktan tamamlayarak ITMA’da sunacağı sürdürülebilir yeniliklerini kamuoyuna açıkladı. Monforts’un bu ITMA’da sunacağı yenilikler arasında mevcut Montex kurulumlarına uygulanabilecek Eco Booster HRC, örgü kumaşlar için yeni Eco-Applicator versiyonu, Montex 8500 için yeni akıllı telefon uygulamaları, yatay kılavuzlu yeni ram zincirleri ve yüksek performans denime yönelik son teknoloji ürün gamları sivriliyor.

MONFORTS “SÜRDÜREBİLİR” TEKSTİL TERBİYESİNDE TRENDLERİ BELİRLİYOR

Enerji yönetimini uzun yıllardır birincil hedefleri arasında bulunduran ve kendilerini enerji-etkin ve kaynak koruma odaklı çözümlere yönelten Monforts’un VDMA’nın “Blue Competence” Girişimi’ne tekstil makineleri alanında katılım gösterme de ilk şirketlerden biri olmakta tereddüt etmedi. Bugün Monforts sadece geleneksel tekstillerin değil, aynı zamanda teknik tekstillerin terbiyesinde de trendleri belirliyor. Klaus Heinrichs, tekstil terbiyesinde trendin özünün “çevre dostu ekolojik terbiye” olduğuna dikkat çekiyor.

Terbiye proseslerinde söz konusu olan her bir aşamanın alışageldiği şekilde yapılıp yapılmamasının gerekliliğini ve bu aşamalarda maliyetlerin nasıl düşürebileceğinin tartışılmasını öne süren Hanel, “Bu belki uygulama metodunu değiştirerek, belki de kimyasalın konsantrasyonu değiştirerek başarılabilir. Fakat ikincisi bizim sağlayacağımız bir şey değil. Bu daha yüksek konsantre ürünler sağlayan kimyasal endüstrisinden geliyor. Dolayısıyla kimyasal endüstrisi de bu ürünlerin su muhteviyatını ve gereksinimini düşürdü. Sonuç olarak buharlaşacak daha az su, daha az enerji sarfiyatı anlamına geliyor. Bizde kimyasal üreticilerini destekliyoruz, çünkü bu ürünlerin uygulanmasında bazen zorluklar yaşanabiliyor,” diyor.

Sürdürülebilirlik konusunda karşılaştıkları en temel sorunun enerji tasarrufu problemleri, nihayetinde maliyet tasarrufu olduğuna dikkat çeken Jürgen Hanel, “Tüm dünyada enerji maliyetleri sürekli bir şekilde yükseliyor. Bir başka deyişle müşterilerimize yardımcı olmak için yapabileceğimiz en önemli şeyin, onların daha az enerji sarf eden bir makineye sahip olmalarına ikna etmek olduğuna inanıyorum,” diyor.

Günümüzde dünya genelindeki müşterilerinin atık hava temizliği konusunda da kayda değer bir bilinç kazandığını gördüklerini vurgulayan Klaus Heinrichs, geçmişte, ağırlıklı olarak Almanya, Avusturya, İsviçre gibi Orta Avrupa pazarlarında tartışılan temiz hava konularına günümüzde Güney Asya pazarlarının yanı sıra Çin’de de yükselen bir talep gördüklerini belirtiyor. Heinrichs, “müşteriler sürekli olarak bize atık hava temizliği, enerji sarfiyatının azaltılması yönünde taleplerini iletiyor. Monforts’da bu alandaki çözümleri ile müşterilerine daima yardımcı oluyor. Örneğin, tekstil terbiye proseslerindeki kimyasal uygulamalarında aşırı su kullanımının önüne geçen ve bu sayede aynı zamanda kurutma enerjisini düşürmeye de yardımcı olan Eco Applicator’u üretiyoruz,” diyor.

ÖRGÜ KUMAŞLARA YÖNELİK ECO APPLICATOR VERSİYONU

Monforts Eco-Applicator ile halihazırda ITMA 2015 Sürdürebilir Yenilik Ödülleri’nde Endüstri Mükemmeliyet Ödülü’nde üç finalistten biri olarak ilan edildi. Eco-Applicator likör uygulama prosesi azaltılmış kurutma kapasitesi gerektiren nano kaplama, su iticiliği, yumuşatıcılar, yanmazlık ve böcek-savarlık da dahil olmak üzere keçe terbiyeleri, kaplanmış materyaller ve medikal tekstilleri kapsayan geniş bir uygulama alanında dikkate değer enerji tasarrufu sağlıyor. Aynı zamanda Eco-Applicator’un örgü kumaşlara yönelik yeni versiyonu da ITMA’da görücüye çıkarılacak. Yeni Eco-Applicator kumaşın sadece tek bir tarafına ya da kumaşın her iki tarafına aynı likörü uygulayacak, kumaşın herhangi tarafına farklı likör uygulaması gerçekleştirebilecek ya da kumaşın tek bir tarafına birbiri ardı sıra iki farklı likörü uygulayabilecek şekilde tasarlandı.

MONFORTS FONG’S İLE DAHA GÜÇLÜ

Hong Kong kökenli Fong’s Industries şirketin hisselerinin tamamını Alman L. Possehl Co & GmbH’den aldığı Haziran 2012 Monforts tarihine kayda değer bir kilometre taşı olarak geçti. Aynı yıl içinde Çin’deki ikinci bir üretim tesisini hizmete açmaya başaran Monforts için, bu satın alma yeniliklerin hızını kesmekten ziyade yeni sahiplerinin sürekli desteği ve Fong’s ile aynı satış ağını kullanmasının yardımıyla bazı pazarlarda daha güçlü bir konuma gelmesini sağladı. Klaus Heinrichs, “Tersine bu satın almanın bir çok yönüyle Monforts’a olumlu yansımaları oldu. Her şeyin ötesinde şimdi tek bir kaynaktan komple tekstil hatları sunabiliyoruz. Bunun yanında, yeni sahiplerimizin desteği sayesinde, tamamen kendileri tarafından karşılanan 2,5 milyon avro’luk bir yatırım ile merkezimizin bulunduğu Mönchengladbach Almanya’da en son IT sistemleri ile donatılmış yepyeni bir teknoloji merkezini açmış bulunuyoruz. Dolayısı ile Monforts bir taraftan kendi işlerine yönelik sorumluğu noktasında özerkliğini korurken, öte yandan özellikle AR&GE faaliyetlerimize yönelik Fong’s Grubu’nun tam desteğini almaktadır,” vurgusunu yapıyor. Kendini daima tekstile adamış olan Monforts kesin bir şekilde bu satın almayı ileriki gelişmeler içinde çok olumlu bir adım olarak görüyor ve şirketin daha da büyümesi için böylesi bir sağlam arka plana sahip olduğundan dolayı memnun.

BOCALAYAN PAZARLARA KARŞI TÜRKİYE PAZARI

Son iki yıl boyunca, Suriye ve Rusya gibi çeşitli pazarlarda aynı zamanda tekstil üretimini de içeren imalat endüstrisi süregelmekte olan iç çatışmalardan büyük darbe alırken, bu ayrıca bu ülkelerdeki tekstil makine yatırımlarına da büyük bir darbe vurdu.

Monforts, önemli bir tekstil ülkesi olan Suriye pazarının durumundan derin üzüntü duymakla birlikte, tekstil üreticileri faaliyetlerini Suriye’den Mısır’a kaydırdığından ve Suriye’de kaybedilen işler bir dereceye kadar Mısır tarafından telafi edildiği için kısmen rahatlamış durumda. Öte yandan, Rusya pazarının, Türkiye ve diğer Güney Doğu Asya pazarları gibi kendisine özgü karakteristik bir tekstil pazarı olmadığını gördüklerinden dolayı, Monforts faaliyetlerine henüz bir olumsuz yansıması olmadı.

Klaus Heinrichs, “Sonuç olarak, biz geleneksel pazarlarımızı korumayı başardık. En önemli pazarlarımızdan Türkiye sürekli bir şekilde toparlanıyor ve gelişiyor,” savını öne sürüyor. Günümüzde Türkiye’de çok güçlü bir yerel rekabetle karşı karşıya olduklarını vurgulayan Heinrichs, bugün, on yıl önce pazarda olmayan bazı üreticilerin ortaya çıkmaya başladığına dikkat çekiyor. “Bundan dolayı kendimizi bu şirketlerle enerji verimliliği ve sürdürülebilir ve ileri teknoloji bakımından sürekli olarak rekabet etmek zorunda hissediyoruz. Monforts olarak kendimizi teknoloji ve inovasyonda lider olarak gördüğümüzden ötürü, Türkiye’de tekstil terbiye makineleri piyasasında görülen güçlü rekabete rağmen, şu ana kadar pazardaki rekabet üstünlüğünü korumayı başardık. Ulusal pazarlar için üretim gerçekleştiren bazı tekstil üreticileri yerel makine üreticilerine başvurabilmekle beraber, konu ihracat kalitesi, birinci sınıf markalar, kalite kontrolü, enerjinin ekonomik kullanımına geldiğinde Monforts önemli bir oyuncu konumunda. Bu sadece Türkiye’de değil, tüm dünyada böyle…

Monforts’un bugün kaliteli, dayanıklı ve uzun ömürlü makineleri ile dünya çapında bir şöhrete sahip olduğuna dikkat çeken Heinrichs, makinelerin ve kimyasalların çevre standartlarına uygun kullanımına yönelik artan bilinçle de, Monforts’un geleceğe dönükte mükemmel bir konuma sahip olduğuna işaret ediyor. “Örneğin, Monforts ısı geri kazanım modülünü bir standart olarak sunan ilk firma olmuştur. Bundan on yıl önce Türk müşteriler ısı geri kazanım modüllerinin tekstil işlemediğini öne sürerek, bu modülleri almaya pek yanaşmıyorlardı. Fakat, şimdi genç nesillerin kaynakların sonsuz olmadığı yönündeki artan bilinçleriyle endüstri de bir değişim başladı. Enerji tasarrufu da bunun bir parçası ve herkesin bildiği üzere tekstil terbiyesi çok enerji harcayan bir süreçtir. İşte bundan dolayıdır ki Monforts için geleceğe dönük çok güzel bir görünüm olduğunu iddia edebilirim. Bu aynı zamanda bizim ITMA’ya yönelik planladığımız yeniliklerimize de yansıyacak. Ekonomi için daha fazlası, çevre için daha fazlası, atık hava temizliği, ısı geri kazanımı, enerji verimli makinalar, terbiye makinalarına yönelik en son yenilikler ve tabi ki Monforts’un kalite boyutları,” diyor Klaus Heinrichs.