Saurer’in E3 felsefesi Autocoro 8’e ilham verdi

E3, Saurer’in ilk kez ITMA ASIA 2014 fuarında tanıttığı ve tekstil üreticilerine üçlü artı değer getiren atılımcı bir yenilikçilik felsefesinin yeni markasıdır. E3, Enerji, Ekonomi ve Ergonomi kavramlarını ifade eder ve net bir hedefi tanımlar: Saurer’in yenilikçi ürünleri tekstil şirketlerinin üretimini ve üretkenliğini artırır. Saurer ürünlerinin üçlü artı değeri, Saurer yenilikçilik felsefesinin bütünleşmiş̧ bir ögesidir. E3, Schlafhorst müşterilerine de rekabet güçlerini iyileştirmesini sağlayacak, ciro ve kârı artıracak ve getirisi yüksek yeni piyasa payları kazanmak konusunda da yardımcı olacaktır.

E3, Schlafhorst tarafından kararlılıkla takip edilmektedir. İplik eğirme ve bobin sarma makinelerinin üreticisi, ürün ve hizmetlerini geliştirirken yönünü iplikhaneler için önem taşıyan hedeflere göre belirler: Enerji, Ekonomi, Ergonomi. Müşterinin iplik üretimi daha az enerji tüketmelidir, daha yüksek ekonomik getiri sağlamalıdır ve personel yönünden gereksinimleri daha az olmalıdır.

Autocoro 8’de E3: İki haneli düzeylerde azalan maliyet ve artan üretkenlik

Yenilikçi teknolojiler E3’ün odak noktasıdır. Buna bir örnek ise Autocoro 8’in devrim yaratan tekli tahrik teknolojisidir. Bu yenilikle Autocoro 8, rotor iplik eğirme alanında yeni ufuklar açtı. Merkezi kayışlı tahriklerin sınırları temelden yıkıldı ve rotor iplik eğirme sektöründe bir devrim gerçekleşti.

Tekli tahrikler enerji verimliliği bakımından son derece önemlidir. Geleneksel rotor iplik eğirme makinelerinde enerji tüketiminin yarısı rotor tahrikinden kaynaklanır. Artan rotor devir sayıları kayış̧ tahrikli makinelerde enerji tüketiminde patlama yaratır. Merkezi tahrikli rotor iplik eğirme makinelerinde üretkenliği daha yüksek devir sayılarıyla artıranlar üretimlerinin ekonomik verimiyle kumar oynarlar. İplikhaneleri bu ölümcül ikilemden ilk kurtaran Autocoro 8 oldu.

Enerji avantajı: Çığır açan enerji verimliğinin anahtarı tekli tahrik

Autocoro 8 ile onun devrim yaratan tekli tahrik teknolojisi ve enerji açısından iyileştirilmiş̧ motorları, aynı rotor devri sayısında, enerji verimliliği en yüksek olan geleneksel kayış̧ tahrikli makineden %20 daha az enerji tüketir. Yüksek devir sayılarında tasarruf oranı daha da büyüktür. Bu sayede maliyetlerin iki haneli düzeyde azaltılması mümkün olmaktadır; bu, sektörün on yıllardır görmediği bir boyuttur. Kilogram iplik basına özgül enerji ihtiyacı Autocoro 8’de örn. 160.000 rpm rotor devir sayısıyla eğrilen Ne 20 (Nm 34) numara dokuma ipliği için 1 kWh’ten azdır. Devir sayısı ne kadar yüksekse, tasarruf oranı da o kadar yüksek olacağından dolayı, bu durum aynı zamanda hem üretkenliği hem de ekonomik verimi artırmak bakımından şirketlerin önünde yeni bir hareket serbestliğinin önünü açar. Yani Autocoro 8’in hangi devirle çalıştırılacağı artık yalnızca tekstil teknolojisini ilgilendiren bir sorudur.

Ekonomi avantajı: En yüksek randıman ve daha kârlı bobinler

Autocoro 8, parti değişiminde ya da örnek bobin sarımında artık boşta çalışma olmamasını sağlayan Seamless Lot Change ve PilotSpin gibi yenilikçi işletme olanaklarıyla da ekonomik başarılarına devam eder. SyncroPiecing ile eğirme ünitesindeki bütünleşmiş̧ iplik bağlama özelliği bekleme sürelerini azaltır ve makine randımanını artırır. Bu sayede yüksek sağma hızları veya iplik bağlama döngüsü daha sık olan eğirme ayarları ekonomik açıdan daha kârlı olur. DigiWinding, değişmeyen bobin çapında her bobine en az %10daha fazla iplik sarar. Bu da iplikhanede genel olarak makine iş yükü dağılımının daha iyi olması, %10 daha az ambalaj, %10 daha az navlun ve %10 daha az lojistik personel anlamına gelir.

Autocoro 8, iki haneli düzeydeki üretkenlik artışlarıyla ve azalan maliyetlerle rotor iplik eğirme isini bir hamlede çok daha kârlı hale getirir. Autocoro iplikhanelerinin rekabet gücü artar.

Ergonomi avantajı: Yalın bakım ve yalın yönetim

Tam otomatik bir rotor iplik eğirme makinesinde ergonomi, her şeyden önce yalın yönetim ve yalın operasyonlar demektir. Her bir eğirme ünitesindeki simge ekranı kullanıcıyla doğrudan iletişim kurar ve arızalarda nereye ve nasıl müdahale edilmesi gerektiğini işaret eder. Bu, zaman ve yoldan tasarruf sağlar, çünkü hiç kimse makinenin başındaki kumanda ünitesine gidip gelmek zorunda kalmaz. Autocoro 8 kesintisiz parti değişimlerini de elle müdahale gerekmeksizin, tam otomatik halleder. Hatta Autocoro 8, birden çok partinin eğrilmesi sırasında yanlış̧ yerleştirilen masuraları kendiliğinden fark eder, öyle ki kullanım hataları zamanında fark edilip düzeltilebilir.

Tekli tahrik teknolojisi temizlik ve bakım külfetini de azaltır, çünkü Autocoro 8’de eğirme ünitelerine, makinenin tamamı kapatılmak zorunda kalınmadan, seksiyonel olarak, tek tek bakım yapılabilir. İplikhaneler, komple bir makineyi temizleyip bakım yapacak komple bir temizlik takımı hazır bulundurmaya gerek kalmaksızın, süreçlerini yalın bakım modeline dönüştürebilirler, bu da bakım maliyetlerinden %60’a kadar tasarruf sağlar. Bir tek eğirme ünitesi, makinedeki üretimin tamamı durdurulmadan, bakım için kolayca sökülebilir ve atölyede rahatça ve en hızlı şekilde gözden geçirilebilir. Üretim durusu olmadan yeni bakım işlemleri uygulanabilir.

Autocoro 8’in akıllı esnekliği işletme süreçleri için planlama külfetini büyük ölçüde azaltır. İşletme yönetiminin tamamı daha ergonomik hale gelir. Bu, yönetim personelinin iş yükünü azaltır ve yeni organizasyon yapılarını mümkün kılar.

Customer Support’ta yasam döngüsü performansı olarak E3

E3 yenilikçilik felsefesi yalnızca makinelerin gelişimini belirlemez, aynı zamanda Schlafhorst Customer Support anlayışı için de belirleyicidir. Thomas Arter, Head of Customer Support, “E3 bir yaşam döngüsü performansıdır,” diyor ve söyle devam ediyor: “Çünkü yenilikçi teknolojilerimiz, performansın ve ekonomik verimin artırılması için yasam döngüleri boyunca durmaksızın yeni olanakların önünü açıyor. Bu nedenle müşterilerimizi, Autocoro 8 makinelerini gündelik islerinde enerji bakımından daha verimli, daha üretken ve en düşük personel maliyetiyle kullanmaları konusunda destekliyoruz. Hizmetlerimizin kapsamı geniştir. Bakım için basit püf noktalarından modernizasyon kitlerinin sunulmasına ve tekstil teknolojisi alanında özel danışmanlık hizmetlerine kadar uzanır.”

Örneğin Autocoro 8’in rotor devir sayısı, pek çok durumda iplik kalitesi veya makinenin randımanı üzerinde olumsuz bir etki olmaksızın artırılabilir. Tekli tahrik teknolojisi sayesinde işletme parametrelerinden çoğu yüksek ekonomik verime göre ayarlanabilir. Bobin yapısında ağırlık ve hacim oranı iyileştirilebilir, bu sayede lojistik maliyetlerinde kayda değer tasarruflar sağlanabilir. İplikhaneler ayrıca müşterilerinin takip eden tekstil süreçlerinin işlemlerindeki kalite ve ekonomik verim beklentilerine isabetli olarak yanıt verebilir.

Thomas Arter, “Müşterilerimizin çoğu Autocoro 8’in potansiyelini daha da zorlayabiliyor. E3 atılımımızla müşterilerimize, yenilikçi teknolojilerimizden sonuna kadar yararlanmaları konusunda yardımcı oluyoruz. Ama bu yalnızca Autocoro müşterilerimiz için geçerli olmakla kalmıyor. E3: Energy, Economy, Ergonomy – bu sözümüz ürün serilerimizin hepsi için geçerlidir”, diyor.