Schoeller Technologies’den fonksiyon ve sürdürülebilirliğin ideal bileşimi – ecorepel®

Schoeller Technologies’in PFC-içermeyen ve su itici tekstil apresi ecorepel®, Ocak 2012’deki lansımanını takiben, büyük başarıya ulaşma yolunda rotasının kesin olarak doğru olduğunu kanıtlamıştır. Ekolojik olarak su itici tekstiller üretmek isteyen birçok firma ecorepel®’e büyük ilgi göstermektedir. ecorepel®’i bu alanda en doğru tercih yapan özelliği sadece onun çevreyle dost yönü değil, fakat aynı zamanda farklı elyaflarda ve malzemelerde muhtemel kullanım alanlarının da çok geniş olmasıdır. Greenpeace Örgütü’nün “Chemistry for any weather” (Her havaya uygun kimya) adlı çalışması ecorepel®’i flor içeren ürünlere en uygun alternatiflerden biri olarak adlandırmıştır.

ecorepel®’i geliştirirken Schoeller doğadan ilham almıştır. Tüm su kuşları, örneğin ördekler, tüylerinin su itici özelliklerini kazandıran yağlı bir salgı üretmektedirler. Münferit iplik, filament veya elyafların etrafında biyolojik olarak bozunabilen, uzun parafin (alkan) zincirlerinin ince bir film tabakası oluşturacak biçimde spiral olarak sarılması esasına dayanan ecorepel® de tümüyle su kuşlarında görülen bu tür bir emdirimi taklit etmektedir. Bu olay aynı zamanda yüzey gerilimini de azalttığından dolayı su damlaları ve hatta oldukça yüksek bir yüzey gerilimine sahip olan çamur bile kolaylıkla uzaklaştırılabilmektedir. Kumaşın nefes alabilirliği etkilenmez ve tutumu da oldukça yumuşak kalır.

ecorepel®’in muhtemel kullanım alanları oldukça geniş kapsamlıdır. Yün, pamuk ve sentetik elyaf türleri üzerinde uygulamalar başarıyla test edilmiştir. Aynı zamanda denim, softshell ve polar kumaşlar üzerindeki etkinliği de kanıtlanmıştır.

ecorepel® yıkamaya dayanıklı ileri teknoloji bir tekstil apresidir. Flüorokarbonlar kullanılmadığından dolayı, OECD 302 B (80 – 100 %) standardına uygun olarak biyolojik olarak bozunabilmekte olup, OEKOTEX®– Standard 100 testini geçmiştir ve aynı zamanda bluesign® standartlarına da uymaktadır.

Yakın zamanda gerçekleştirilen Greenpeace Örgütü’nün çalışmasının başlattığı yeni tartışmalarda da gösterildiği üzere Flüorokarbon içermeyen apre teknolojileri ivme kazanmaya devam etmektedir. Bu çalışma, ecorepel®’i su ve kir itici terbiye için PFC içermeyen alternatiflerden biri olarak göstermektedir.

Schoeller Technologies AG

Schoeller Technologies, çeşitli ihtiyaçlar ve gereksinimlere yönelik akıllı ve yenilikçi tekstil teknolojileri sunmaktadır. İsviçre’de yerleşik şirket, 2000 yılından bu yana küresel olarak teknolojilerini etkin bir biçimde lisanslamaktadır. Schoeller Technologies, Schoeller Textiles’in bir iştiraki olup üretim ortaklarına patent ve ticari marka biçiminde kullanıma sundukları tekstil teknolojilerinin gelişimine odaklanmaktadır. Schoeller’in tekstil teknolojileri çok sayıda uluslararası ödül kazanmıştır ve uluslararası birinci sınıf markaların fonksiyonel giysi ve tekstillerinde önemli rol oynamıştır. Bu ilave olarak en büyük önem sürdürülebilir, çevreye duyarlı ve sorumlu üretime verilmiştir.