Sürdürebilir Yenilik Sanatında Ustalaşın

Her yıl 13 milyon hektar, diğer bir ifadeyle dakikada 36 futbol sahası büyüklüğünde, orman alanını yok ediyoruz. Aynı zamanda ormanların harap edilmesinden kaynaklanan doğal su kaynaklarının yolunun değişmesi milyonlarca dönüm tarım arazisini kaybetmemize yol açıyor.

ABD, Çin ve Hindistan’ın başını çektiği dünya ülkeleri her yıl yaklaşık 40 milyar ton karbondioksit salınımına yol açıyor. Yine yaklaşık 1 milyar insanın temiz suya erişimi yok ve 2,5 milyarın üstünde insan yeterli hijyen koşullarını sağlayamıyor. Gelişmekte olan ülkelerde hastalıkların %80’den fazlası su ile alakalı ve bunlarda erken çocuk ölümleri oldukça yüksek. Öte yandan, yaklaşık 2,5 milyar civarında bir nüfus günde 2 doların altında kazanıyor ve öngörüler işlerin alışılageldiği şekilde yürütülmeye devam ettiği takdirde, küresel nüfusu ortalama bir Avrupa’lı veya Amerika’lının hayat standardına eriştirebilmek için en az 3,5 “dünya” gerektiğine işaret ediyor.

Adalet, çevre ve ekonomi arasındaki bir denge olan ve diğer bir deyişle insanlar, gezegen ve kârlılık arasında bir denge olan “sürdürülebilirlik” işte bu şartlarda doğmuştur. Sürdürebilirlik, firmalara bir yandan karlı büyüme sağlarken, diğer yandan dünyamızın ve üzerinde yaşayan insanların geleceği için doğru adımları atabilmek demektir. Bir başka ifadeyle sürdürebilirlik, “sorumluluk” demektir. Sürdürebilirlik aynı zamanda “işe yenilik katmak” demektir.

İşte “Sürdürebilir Yenilik Sanatında Ustalaşın” temalı bir ITMA yılında ve fuarında, Sustainnovation dergimizle bir kez daha karşınızda olmanın ve tekstil makine sektöründeki sürdürebilir gelişmeleri sizlere sunmanın büyük keyfini yaşıyoruz. ITMA Milan 2015’nin “sürdürebilir yenilik” anlamında bir zirve olmasını temenni eder, katılım, fikir ve desteklerinizle bir sonraki dergimizde karşınızda olmayı ümit ederiz.

 

Saygılarımızla,