Sürdürülebilirlik ödülleri ITMA 2015’te açıklanıyor

Avrupalı Tekstil Makineleri Üreticileri Komitesi CEMATEX, ilk ITMA Sürdürülebilir Yenilik Ödülü için aday olan 30 katılımcının 6 finaliste indirildiğini duyurdu. 3 katılımcı ITMA Endüstri Mükemmelliği Ödülü için yarışırken kalan üç katılımcı ITMA Araştırma ve Yenilikçilik Mükemmelliği Ödülü için yarışıyor.

Endüstri Mükemmelliği Ödülü: Ödül, insanlara, dünyaya ve şirket karına yarar sağlayan sürdürülebilirliği arttırmak için teknolojik yenilikler yapan tekstil ve kumaş üreticilerini kapsıyor. Uzun müzakerelerden sonra jüriler, üretim süreçleri ve ürünleri için yenilikçi çözümler tanıtmak adına ITMA 2015 katılımcıları ile yakın bir şekilde çalışan aşağıda belirtilen üç finalisti belirledi:

  • Berto Industria Tessile SRL (İtalya): Denim ürünlerini dikey olarak entegre eden makinelerin öncü üreticisi Berto Industria Tessile, ITMA katılımcısı Monforts’un Matex® Eco Applicator ürünün ekonomik ve ekolojik avantajlarını kavramakta hızlı oldukları ve Monforts’un yenilikçi teknolojisine uyum sağlamakta öncü olduklarından dolayı aday gösterildi. Bu teknoloji şirkete denim kumaş terbiyesinde ihtiyaç duydukları sıvı miktarını azaltmalarını, enerji korunumunu ve atık su üretiminin azaltılmasını kazandırdı.
  • Gebrüder Otto GmbH & Co. KG (Almanya) : Avrupa’nın önde gelen iplik üreticilerinden Gebrüder Otto, konvensiyonel sürece göre %35’e kadar daha az enerji ile tek jersey kumaş üretmek için Mayer & Cie.’nin spinitsystems®’i makinelerinde kullanmaktadır. İplik eğirme tesisi olarak Gebrüder Otto, Spinit makinelerinde işlenen fitil bobinleri üretmektedir.
  • Levi Strauss & Co. (Amerika): Dünyanın öncü giyim markalarından biri ve denim konusunda global lider olan Levi Strauss & Co., NoStone® kumaş yıkama teknolojisini kullanarak Polonya’daki Plock tesislerinde ön geliştirme çalışmalarına başladı. Tonello’nun NoStone® teknolojisi Levi Strauss & Co. ‘ya denim apresini daha sürdürülebilir, maliyet etkin ve verimli yapma konusunda endüstri zorluklarını çözmek için önemli bir ilk adım sağladı.

CEMATEX’in başkanı ve Endüstri Mükemmelliği Ödülü’nün jürisi Charles Beauduin, “ITMA 2015 katılımcılarına bu ödülü destekledikleri için teşekkür ederiz. Bu ödülün diğerlerinden farkı biz üreticinin en çok yararı edinmesini sağlayan teknoloji sağlayıcı ve endüstri kullanıcı işbirliğini takdir etmekteyiz. Gereklilik yeniliğin kaynağıdır ve aynı amaçlar doğrultusunda çalışanların sinerjisi daha fazla yenilikçi çözümü getirecektir. Bu da sektörün alt tabakasını ve çevreyi pozitif olarak etkileyecektir,” dedi.

Sürdürülebilir Yenilik Ödülü’nün sahibi 12 Kasım’da Milano’daki La Pelota’da yapılacak olan ITMA 2015 Gala Yemeği’nde duyurulacaktır. Endüstri Mükemmelliği Ödülü kazananı 10.000 Euro ödül ve plaket kazanacak.

CEMATEX, ITMA Sürdürülebilir Yenilik Ödülü’nü, mükemmel endüstri üyelerinin ve yeni mezun öğrencilerin global tekstil ve kumaş endüstrisinin sürdürülebilir gelişmelerine yaptıkları katkıyı tanımak ve onları cesaretlendirmek için oluşturmuştur.